ŠTART- 1. deň na cestách

Je 19.hodín, 12 minút a tma, ako by bolo pred polnocou. Stojíme pred kopcom Branisko. Na trati je legenda – Peter Polák. Od štartu sa nevedel dočkať, kedy konečne vybehne, ae keďže sme mali množstvo „hosťujúcich“ bežcov, dostal sa na trať až teraz. Ešte netuší, že o chvíľu príde Jožko Tomčo s kamarátom bude striedačka. Petrovi sme však sľúbili, že ho necháme potiahnuť do Levoče.

Štart bol famózny – od Jarka Dvorského a Ondreja Kandráča, ktorý s nami spieval aj behal, cez malé nádejné hviezdy HC Košice, ktoré si zaspievali obľúbenú pesničku Sokoly a potom sa rozbehli takým tempom, že ich musel tréner krotiť a brzdiť. Ďakujeme Peťovi Bucovi za pomoc, za jeho priateľstvo, za skvelé odmoderovanie akcie a štart štafety a  aj za to, že nás sprevádzal až za Prešov. Prišli nás podporiť aj Radko Dráb, Braňo Koniar, Marek Antal. O nich všetkých budeme písať ešte zvlášť.

Práve sme prešli Branisko – hmla taká, že bolo vidno len na pár metrov. Ani sme nedýchali. Míňame Peťa Poláka a Jožka Tomča a ideme do Spišského Podhradia, aby sme tam boli v dohodnutú hodinu. Odpája sa Jožko a k Petrovi Polákovi sa pripájajú hosťujúci bežci Iveta Strážková a Jozef Urban, ktorí tu na nás už čakali. V daždi. Veľké Pán Boh zaplať a vynahraď! Štafeta pokračuje. Bežíme za chudobných a núdznych. Bežíme za tých, ktorí si už nedokážu pomôcť sami.