Oáza – Riešenie chudoby a bezdomovstva

Aby sme dali našim klientom príležitosť postúpiť ďalej vo svojom živote, začali sme realizovať práve tento projekt – stavania samostatných domčekov.

Prvý z domov  si už postavili klienti samostatne vlastnými rukami – z odpadového dreva a materiálu. Chceli sme im ukázať, že sa „to dá“ že človek dokáže vlastnými rukami a lacno postaviť aj dom a môže mať strechu nad hlavou. Hneď o niekoľko týždňov sme dostali od nášho mesta už použité kontajnerové domy – v nich teraz býva 5 rodín. Už sme videli, že náš sen sa stáva skutočnosťou. Ďalším krokom v našom projekte je výstavba 15 domkov – už z tehál (máme hotový projekt). Každý z nich bude mať cca 60 m2 a vlastnú kúpeľňu a toaletu. Doteraz ešte tieto súčasné kontajnerové domky nemajú vodu ani odpad.

Pravda je, že sme sa pustili do tohto projektu a riešime veci postupne tak, ako prídu, pretože veríme v Boha a pomoc dobrých ľudí. Inak by sme len čakali a snívali. Začali sme pracovať ďalej – práve v týchto dňoch a týždňoch sa robia výkopy pre inžinierke siete – a po ich ukončení chceme začať stavať.

Stavať nebude však žiadna externá firma –svoje bývanie si budú stavať klienti sami navzájom. My (naša organizácia) im v tom budeme pomáhať zháňaním a kúpou materiálu (nejaký materiál už dostávame ako dary – a ostatné budeme kupovať tiež z finančných darov). Po skúsenostiach v starostlivosti o chudobných a bez domova prichádzame na to, že človek sa musí spolupodieľať na svojom živote – že mu treba podať pomocnú ruku, ale musí pre svoj život a pre jeho zlepšenie urobiť aj niečo sám. Pomáhať a podporovať, ale nie suplovať človeka, ak je zdravý a má všetky predpoklady, aby mohol „normálne“ žiť a fungovať. Práve preto sa vraciame k tradíciám a chceme podporovať klientov, ale aj ľudí na Slovensku, aby sme si pomáhali navzájom tam, kde žijeme – v rodine, v spoločenstve, v dedine, v najbližšom okolí. V praxi to znamená, že rodina, ktorá bude chcieť bývanie v domček,u si ho bude stavať svojpomocne a ďalší „susedia“ im budú pomáhať. Táto rodina im to oplatí, keď si budú stavať oni svoj domček. Veríme, že takto budú mať títo obyvatelia lepší vzťah k svojmu domovu a tiež získajú pracovné návyky a iné zručnosti, ktoré sa im v ich živote zídu. Všetko je to zamerané na zlepšenie života ľudí, ktorých sa to týka.

Väčšinou ide o klientov, ktorých nikto nechcel ubytovať, pretože buď pochádzajú z osád alebo prišli o byt kvôli exekúciám. A v týchto rodinách sú malé deti a práve preto potrebujú ešte viac pomoci. Tiež náš projekt je povzbudením aj pre ostatné organizácie, aby nasledovali náš príklad a aj pre jednotlivých ľudí, aby videli, že keď sa človek snaží, pomoc príde.

Predpokladaná suma za ich realizáciu je vyše 200. 000,- € a financie zháňame postupne. Ale museli sme sa do tohto projektu pustiť, lebo inak by tie rodiny a malé deti žili niekde pod mostami alebo v lese. Pevne veríme, že sa nám podarí „zachrániť“  pred takýmto osudom čo najviac ľudí. Pretože aj bezdomovec je vzácna ľudská bytosť. On je iný len v tom, že je chudobný. Pre nás nie je dôležité z akého dôvodu sa dostal do takého nešťastia – najprv totiž treba zachrániť ľudský život, dať mu alebo pomôcť mu k domovu, jedlu a hygiene  a až potom riešiť, prečo sa mu stalo, že ostal na ulici.